Tervetuloa Suomen ohjelmatoimistot ja agentit ry:n syyskokoukseen ja SOA:n jäsentapaamisen! 

Syyskokous järjestetään Helsingissä TO 16.11.2023 klo 13:00 alkaen Live Nation Agencyn tiloissa Työpajankatu 13 A, Helsinki. Kaikki yhdistyksen jäsenet ja jäsenyritysten edustajat ovat tervetulleita kokoukseen. Kokouksessa valitaan SOA:n hallitus vuodelle 2024. Jos olet kiinnostunut hallitustyöskentelystä, voit ilmoittaa ennakkoon kiinnostuksesi hallitustyöskentelyyn esittelemällä itsesi (ohjelmatoimisto, työnkuva, mahdollinen yhdistystausta, mitä voisi tuoda SOAn hallitustyöskentelyyn) 10.11.2023 mennessä osoitteeseen: toiminnaniohtaia@ohielmatoimistot.fi

Syyskokoukseen osallistuville tiedoksi: HUOM! Suomen Ohjelmatoimistot ja Agentit säännöissä sanotaan, että jokaisella jäsenorganisaatiolla on yksi ääni, jota voi käyttää yhdistyksen kokouksissa äänestystilanteissa. Äänioikeus on automaattisesti organisaation nimenkirjoitusoikeudellisella henkilöllä. Kokouksiin voi osallistua kuitenkin myös valtakirjalla, mutta se on esitettävä kokouksen sihteerille ennen kokouksen alkua ja merkittävä pöytäkirjaan. Voit toimittaa valtakirjan ennen kokousta osoitteeseen: toiminnaniohtaia@ohjelmatoimistot.fi

HUOM! Hallitus on muuttanut ja tarkentanut kokouksen kokouslistaa kohdat 5. Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksun suuruus/korotukset seuraavalle vuodelle; 8. Muut mahdolliset asiat: Sääntömuutoksista päättäminen

Kokouspaikka: LiveNation Agency; Työpajankatu 13A, 00580 Helsinki. Kokoonnutaan aulaan ennen kokousta, mistä meidät noudetaan kokoustilaan.

Syyskokouksen ja siihen Ii’ttwän seminaariosuuden jälkeen on SOA:n jäsentapaaminen, jossa on pientä purtavaa ja juotavaa, jotka SOA ry’ tarjoaa osallistujille. Ruokailun vuoksi pyydämme ilmoittamaan mahdolliset erikoisruokavaliot ja allergiat sekä ilmoittautumaan live-tapaamiseen. Saunailtaan mahtuu noin 20 ensimmäistä ilmoittautunutta: toiminnanjohtaia@ohielmatoimistot.fi

Voit osallistua kokoukseen myös etäyhteydellä. Etäkokoustaminen tapahtuu Zoomissa. Linkki kokoukseen 16.11.2023 klo 13:00 alkaen:

Meeting ID: 841 8758 4771 Salasana: 438206 Linkki:

https://us06web.zoom.us/j/84187584771?pwd=7almRNL9LAtu4aMj9WE1QZvri3oCf6.1

Syyskokouspäivän aikataulu: klo 13-17 @LiveNation Agency

13:00-14:15 Suomen Ohjelmatoimistot ja Agentit ry syyskokous

14:15-16:30 Teoston ja Ticketmasterin terveiset ja keskustelua yhtiöiden kanssa

Teosto: Paikalla asiakaskokemuspäällikkö Susa Perämaa, joka kertoo lyhyesti Teoston toiminnasta erityisesti livekeikkoihin ja konsertteihin liittyen sekä musiikin käyttäjien että musiikin tekijöiden näkökulmasta sekä lisensointijohtaja Markus Kaarto, joka kommentoi tapahtuma-alueen lupakäytäntöjä ja osallistuu alan yleistä kehittämistä koskevaan keskusteluun yhdessä lippukauppojen kanssa.

Ticketmaster: paikalla sales manager Mikko Haapala, joka kertoo lyhyesti Ticketmasterin terveiset muun muassa siitä miten lipunmyynti käyttäytw tällä hetkellä festareiden ja venueiden osalta? Eli tietoa lipunmyynnin tilastoista. Sen jälkeen käydään keskustelua lipunmyynnin solmukohdista eli kenelle rahat kuuluvat, ennakkomaksuista ja esimerkiksi lippujen hintoihin hallitusohjelmassa kirjatusta alv-kannan nostosta 10%:sta 14 %:n.

Tiketti: Paikalla ainakin myyntijohtaja Jouni Perämaa ja data-analyytikko Antti Kokkomäki, jotka kertovat lyhyesti Tiketin terveiset samoista asioista kuin Ticketmaster. Sen jälkeen käydään keskustelua lippukaupan solmukohdista.

16:30-17:00 SOA:n strategiatyön tulokset

17:00-22:00 SAUNAILTA @Live Nation Agency (tarjolla juotavaa ja pientä purtavaa)

Syyskokouksen asialista:

1.       Kokouksen avaus

2.       Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjan tarkastajaa ja kaksi ääntenlaskijaa

3.       Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

4.       Hyväksytään kokouksen esityslista

5.       Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksun suuruus seuraavalle vuodelle. Jäsenmaksut perustuvat viimeksi vahvistetun tilikauden liikevaihtoon, tasoja SOA:lla on neljä.

Jäsenmaksuluokkia ehdotetaan korotetavaksi:

Alle 500t = 150e >> nostetaan 180€

500t-1milj. = 200e >> nostetaan 250€

1-2 milj.= 350e >> nostetaan 400€

Yli 2 milj. = 650e >> nostetaan 700€

6.       Valitaan hallituksen puheenjohtaja, varapuheenjohtaja ja muut jäsenet

7.       Valitaan toiminnantarkastajat

8.       Muut mahdolliset asiat: sääntömuutokset (liitteenä)

9.       Kokouksen päättäminen

Liitteenä: Suomen Ohjelmatoimistot ja Agentit ry vuoden 2023 toimintasuunnitelma ja budjetti sekä Sääntömuutosehdotukset

Suomen ohjelmatoimistot ja agentit ry:n hallituksen puolesta

Laura Haarala, toiminnanjohtaja

toiminnanjohtaja@oheielmatoimistot.fi

+358 40 526 7260